Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuhinja poslovala na Jesenicah

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je včeraj s sodelavci poslovala na Jesenicah.

Nazadnje je bila tam leta 2013. Varuhinja, njen namestnik Tone Dolčič in svetovalca pri Varuhu mag. Simona Mlinar in Gašper Adamič so se tokrat pogovarjali z 20 pobudniki, se srečali z županom Jesenic Tomažem Tomom Mencingerjem in ugotovitve predstavili na novinarski konferenci.

Zvočni posnetek novinarske konference lahko poslušate tukaj.

Župan je varuhinji predsatvil delovanje občine, nekaj besed pa sta namenila tudi primerom nedelovanja inšpekcijskih služb, kar ugotavlja tudi Varuh in na to opozarja med drugimi Inšpekcijski svet.

Povedala je še, da sta se s svetovalko pri Varuhu mag. Mlinar seznanili s številnimi osebnimi, družinskimi žalostnimi zgodbami, ki so tudi zgodbe nemoči. Nekateri so v svojih stiskah že na robu samomora, je dejala.

Opozorila je na primere deložacij, do katerih velikokrat pride zaradi prepoznega ukrepanja ljudi, ki jim grozijo dolgovi in rubežniki, posledično pa tudi deložacije. Izrazila je upanje, da bo načrtovana reorganizacija centrom za socialno delo omogočila izvajanje več svetovalnega in usmerjevalnega dela, kar bo izjemno koristno za ljudi, ki se vse prevečkrat ne znajdejo. 

Namestnik Dolčič je povedal, da sta s svetovalcem Adamičem obravnala 6 pobudnikov, saj dva nista prišla, popoldne pa sta s pogovori še nadaljevala. Iz primerov, ki sta jih obravnavala, kršitve pravic niso izhajale, predvsem sta pojasnila možnosti uporabe nekaterih pravnih poti. Opozoril je še, da nista prejela nobenega primera s področja sociale in pravic otrok.

Varuhinja je na vprašanje, ali opozorila na kršenje pravic organom še poženejo rdečico na obraz, dejala, da je precej opozoril Varuha upoštevanih, da Varuh opozarja in priporoča vztrajno, uspehe pa žanje šele na dolgi rok.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)