Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Pravica do vode mora v slovenskem pravnem redu postati temeljna

Voda je pomembna za vas živa bitja

Varuh človekovih pravic RS budno spremlja dogajanja v zvezi s privatizacijo vode in različnimi ukrepi, povezanimi z dostopom do vode.

Varuh znova zahteva, da se v pravni red Republike Slovenije vključi pravico do vode kot temeljno človekovo pravico. Navedeni ukrep je nujen za zaščito vodnih virov, ki naj bi bili dosegljivi sedanjim in bodočim generacijam ter potreben tudi za nadaljnji razvoj države.

Varuh v zvezi z nujnostjo zaščite vodnih virov državo že dalj časa opozarja in jo poziva, da ukrepa, tudi z opredelitvijo pravice do vode v slovenski ustavi.

Predloge in problematiko je zajel v svojih poročilih za leto 2012 (stran 59), 2013 (stran 221 in 222) in 2014 (stran 243). Zahteve po ukrepanju bo izpostavil tudi v letnem poročilu za leto 2015, ki je v pripravi, odgovorne pa bo varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer znova nagovorila tudi osebno.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)