Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Svetina pred dnevom boja proti revščini: Nesprejemljivo je, da plača nekaterih ni dovolj za preživetje

Revščina, v kateri živijo otroci, pogosto pusti globoke sledi. Zato jim je nujno zagotoviti vse potrebno za normalen razvoj, pozivajo Združeni narodi ob mednarodnem dnevu boja proti revščini, 17. oktobru. Varuh Peter Svetina meni, da je nesprejemljivo, da morajo zaposleni prejemati socialne transferje, ti pa morajo biti ciljno usmerjeni na otroka.

Združeni narodi (ZN) z letošnjim geslom Skupaj opolnomočimo otroke, njihove družine in skupnosti ter odpravimo revščino pozivajo k akciji. Spomniti želijo na konvencijo o otrokovih pravicah, sprejeto pred skoraj 30 leti, ki je določila državljanske, politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice za vsakega otroka ne glede na njegovo raso, religijo ali zmožnosti.

"V Sloveniji je pod pragom revščine približno 45.000 otrok, kar je več kot zaskrbljujoče," je ob tem opozoril varuh človekovih pravic Peter Svetina. Osnovna celica za zagotavljanje pravic otrok je po konvenciji družina. Če je ta revna, je reven tudi otrok," je opozoril. Glede na to jo je treba po njegovih besedah krepiti.

"Ljudje, ki hodijo v službo, morajo imeti dostojno delo in zanj prejeti dostojno plačilo, socialni transferji pa morajo biti ciljno usmerjeni na otroka, na pa za popravljanje socialnega položaja staršev," je poudaril. "Če hodim v službo in sem s socialnimi transferji še vedno pod pragom revščine, je to nesprejemljivo. V Sloveniji v letu 2019 si tega ne smemo privoščiti," je pozval. (STA)

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)