Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh Svetina sprejel varuhinjo pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija

Varuh Peter Svetina je danes sprejel varuhinjo pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija. Predstavila mu je poročilo za leto 2019 in povedala, da je lani na njen naslov prispelo 1617 pritožb, mnenj, predlogov, vprašanj in tudi pohval občinstva. Pod drobnogledom poslušalcev, gledalcev in bralcev RTV-vsebin je bilo predvsem novinarsko poročanje in podajanje informativnih vsebin, zlasti z vidika natančnosti, nepristranskosti, celovitosti, verodostojnosti, izbora tem in govorcev ter upoštevanja pravil žanrov in najvišjih medijskih standardov. Kot je dejal varuh je prav, da javnost skozi pritožbe in kritična mnenja odpira dileme o medijski obravnavi vsakdanjika, pa tudi najzahtevnejše teme sodobne družbe. Poudaril je pomen obravnavanja anonimnih in žaljivih pobud in aktivno skrb za odzivnost in dosegljivost. Dotaknil se je tudi privoščljivosti nekaterih anonimnih spletnih komentatorjev pod novinarskimi prispevki in dejal, da je svoboda izražanja sicer demokratična pridobitev, vendar je varovana do meja varstva drugih človekovih pravic in svoboščin ter pravic drugih. “S sovražnimi komentarji anonimni avtorji posegajo v pravico do dostojanstva nemočne žrtve, zato vse pristojne pozivam, da skladno z etiko javne besede onemogočajo širjenje anonimnih vsebin, ki imajo znake kaznivega dejanja ali posegajo v dostojanstvo ljudi«.

Več o poročilu pa na www.rtvslo.si/varuh.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)