Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Izjava varuha ob mednarodnem dnevu sobivanju v miru

Decembra 2017 je Generalna skupščina razglasila 16. maj za mednarodni dan sobivanja v miru s ciljem okrepiti prizadevanja za mir po svetu, še posebej v luči Agende 2030 za trajnostni razvoj. Tudi v Sloveniji si moramo v luči 17 ciljev te razvojne Agende prizadevati za mir in sožitje, odpravo vseh oblik revščine, se spopasti z neenakostjo in podnebnimi spremembami. Varuh človekovih pravic pozdravlja, da je Slovenija vključena v prostovoljni nacionalni pregled.

Pravičnost, svoboda in mir so cilji vsega človeštva in kot taki zapisani tudi v preambuli Splošne deklaracije človekovih pravic.

»Vsi ljudje se rodimo svobodni, imamo enako dostojanstvo in enake pravice. In v tem času, ko so odnosi, sploh družinski še bolj na preizkušnji, si želim, da bi vsak izmed nas lahko živel v strpnem in mirnem okolju. Da bi drug z drugim ravnali dostojanstveno. A žal temu ni tako. V porastu je družinsko nasilje. V družbi, predvsem v družbenih medijih je zaznati čedalje več nestrpnosti, besednih obračunavanj in predsodkov. V teh težkih časih bi bolj kot kadarkoli prej potrebovali enotno družbo. Družbo, kjer ne bi bilo mesta za sovražnost, kjer bi spoštovali drugačnost in bi si medsebojno pomagali. Vsi v sebi hrepenimo po miru in sprejemanju. Zdi se, da je mir v teh nepredvidljivih časih v družbi težko ohranjati. A naj bo to naš ideal, ki ga potrebujemo. Vsak izmed nas lahko po svojih močeh prispeva, da bo naša skupna prihodnost svetla, polna strpnosti in miru,« poudarja varuh Peter Svetina.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)