Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Namestnica varuhinje na simpoziju o dobrem upravljanju na Dunaju

Namestnica varuhinje človekovih pravic dr. Kornelija Marzel se je 24. in 25. septembra na Dunaju udeležila mednarodnega simpozija z naslovom Dobra javna uprava in koristi za državljane – vloga parlamentarnih nadzornih teles. Dogodek je potekal v času avstrijskega predsedovanja Svetu Evropske unije v soorganizaciji avstrijskega ombudsmana ter avstrijskega računskega sodišča.

Namestnica varuhinje dr. Kornelija Marzel je za simpozij pripravila prispevek z naslovom Izzivi zagotavljanja dobre uprave, vloga Varuha človekovih pravic Slovenije. Poudarila je, da je Varuh izmed vseh kršitev in nepravilnosti v letih 2015 - 2017 ugotovil največ kršitev načela dobrega upravljanja, kar največkrat povzročajo organi državne uprave.

Ugotovitve Varuha odsevajo dejanske potrebe prebivalcev Slovenije, njegovi uspehi so opozarjanje na kršitve in nepravilnosti, predlaganje rešitev in odpravljanje dejanskih kršitev organov oblasti.

Da je pri nadzoru nad delom javne uprave nujno slediti potrebam in ne željam posameznikov, so poudarili tudi drugi udeleženci simpozija, ki so bili enotni, da k dobremu upravljanju in zagotavljanju dobre uprave vodijo preglednost dela, odgovornost, delovanje pravne države, enakopravnost ter sodelovanje.

Prav v sodelovanju in povezovanju dela ombudsmanov, računskih sodišč ter drugih nadzornih mehanizmov so udeleženci prepoznali prihodnje izzive pri zagotavljanju dobre uprave.

Na simpoziju so poleg organizatorjev svoje prakse in izkušnje z nadzorom nad delom javne uprave predstavili še udeleženci iz Finske, Estonije, Poljske, Nizozemske, Litve ter Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske.

Spregovorila pa je tudi ombudsmanka Evropske unije Emily O'Reilly, ki je predstavila dobro upravljanje v Evropski uniji in njena prizadevanja pri zagotavljanju odprte, odgovorne in učinkovite uprave.



Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)