Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh Svetina: "Kmetijske politike morajo biti snovane brez pretiranega obremenjevanja okolja ali zmanjševanja kvalitete življenja ljudi."

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je 1. 10. 2021 na jesenskem kmetijsko-obrtnem sejmu v Komendi, ki ga je pripravil Konjeniški klub Komenda, udeležencem in organizatorjem sejma v otvoritvenem nagovoru poudaril, da je v času, ko so kmetijska proizvodnja, gozdarstvo in ribištvo zaradi podnebnih sprememb pred številnimi izzivi in pritiski, bistveno zavedanje o pomenu skrbi za okolje.

»Okoljska ozaveščenost mora biti vsem jasna smernica, to pogosto poudarjam kot varuh človekovih pravic. S sodelavkami in sodelavci opozarjamo odločevalce na številne pomembne vidike s tega področja - na primer na problematično umeščanje stanovanjskih stavb v kmetijska območja, pa na sobivanje kmetov z drugimi prebivalci, če gre na primer za intenzivno obdelavo zemljišč, kot so hmeljišča, trajni nasadi in podobno,« je dejal.

Varuh  poudarja, da je treba neprestano iskati ravnotežje med različnimi potrebami in kljub gospodarski oziroma kmetijski pobudi ohranjati kvaliteto življenja ljudi. »Vzpostavljanje ravnotežja pa je naloga države in njenih služb, ki morajo pri snovanju kmetijskih politik slediti smernicam trajnostnega razvoja in ne pretirano obremenjevati že tako obremenjenega okolja ali zmanjševati kvaliteto življenja ljudi,« je jasen varuh Peter Svetina. Opozoril je tudi, da je pozornost nujno usmeriti tudi v trajnostno uporabo gozdnih površin.

»Od nas samih je odvisno v kakšni deželi bodo živeli naši zanamci. Če bomo že danes delovali povezano in solidarno, v dobrobit sočloveka in narave pa verjamem, da bodo vsa naša prizadevanja nagrajena. Tudi za prihodnje rodove,« je še dejal varuh Peter Svetina. 

             

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)