Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Izjava ob svetovnem dnevu Romov

Svetovni dan Romov je priložnost, da se spomnimo, da med nami živijo tudi etnične skupnosti, ki zaradi različnih, tudi zgodovinsko pogojenih razlogov, nimajo enakih možnosti za uživanje dosežkov in pravic, ki se večini zdijo samoumevne.

Romska skupnost je tudi v Sloveniji zaradi dolgotrajne izključenosti iz družbe pogosto žrtev predsodkov, ki spodbujajo različne oblike diskriminatornih praks. Za čim boljšo vključitev pripadnikov te skupnosti v vsakdanje življenje so najbolj pomembne aktivnosti na področjih predšolske vzgoje in izobraževanja, reševanja bivanjskih in zaposlitvenih problemov. Glede tega daje veliko upanja in obveznosti za organe državne in lokalnih skupnosti nedavno sprejeti  Nacionalni program ukrepov za Rome Vlade RS za obdobje 2010-2015. Z zakonom o romski skupnosti so bili dani pogoji za ustanovitev Sveta romske skupnosti, v okviru katerega lahko izražajo in oblikujejo svoje zahteve in interese in jih uveljavljajo v dialogu z drugimi organi. S tem se del odgovornosti za reševanje položaja romske skupnosti prenaša tudi nanje. Ob tem pa Varuh izraža razočaranje, ker glede tega Zakon o Romski skupnosti ni dovolj upošteval raznolikosti in dinamike pri organiziranju Romov v Sloveniji. Zaradi tega je opaziti nekatere nove napetosti in nesoglasja znotraj romske skupnosti, ki nikomur niso v korist in ne prispevajo k hitrejšemu reševanju vprašanj, s katerimi se soočajo. Zato je varuhinja človekovih pravic določbo o sestavi sveta romske skupnosti dala v presojo Ustavnemu sodišču RS.

Ob današnjem dnevu varuhinja opozarja tudi na vedno bolj razširjene pojave izrazov nestrpnosti in sovraštva do pripadnikov Romske skupnosti, zlasti na spletu, ki so pogosto posledica nepoznavanja, predsodkov in stereotipov o tej skupnosti. Kot vemo iz primerov v zgodovini, lahko takšno širjenje nestrpnosti vodi do odkritega nasilja. Zato pričakujemo, da se bodo pristojni organi na takšne pojave odzivali hitro in jih upoštevali kot resno grožnjo sožitju v družbi.

Natisni: