Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Ob svetovnem dnevu družin: "Skrb za odpravo posledic epidemije bo za blagostanje družin bistvena."

Družine se v času epidemije koronavirusne bolezni soočajo z različnimi izzivi, ki so jih prinesli ukrepi za zajezitev epidemije. Šolanje na domu je mnoge otroke in njihove starše postavilo v težak položaj, posebej so se pokazale tudi razlike v socialnem položaju družin. Mnogi starši so zaradi epidemije pristali na čakanju ali ostali brez služb, zaradi najrazličnejših stisk pa se je povečalo tudi nasilje v družinah.

»Ukrepanje države za odpravo posledic, ki so jih povzročili sicer nujni ukrepi za varstvo zdravja prebivalstva je zato ključno,« ob svetovnem dnevu družin, ki ga obeležujemo 15. maja, poudarja varuh človekovih pravic Peter Svetina. Ob tem pričakuje, da se bodo aktivnosti usmerjale v učinkovito uresničevanje v 53. členu ustavno določene dolžnosti države, da varuje družino, materinstvo, očetovstvo, otroke in mladino ter ustvarja za to varstvo potrebne razmere.

Kot še ocenjuje varuh, se izzivi kažejo na mnogih področjih, ki zadevajo blagostanje družin - tako na področju zaposlovanja, kot tudi šolstva in zdravstva, poskrbeti je treba za duševno zdravje otrok in mladostnikov ter omogočiti tudi staršem, da lahko poskrbijo za svoje. »Pri odpravi posledic ukrepov za zajezitev epidemije je smiselno slediti smernicam Združenih narodov za družbeno pravičen prehod k trajnostnemu razvoju družbe in upoštevati tudi potenciale, ki jih za usklajevanje zahtev družinskega življenja prinašajo digitalne tehnologije. Ne sme pa se pozabiti na pomembno vlogo osebnega stika pri premagovanju stisk posameznikov in družin, zato je delovanje različnih organov in služb skladno z načelom dobrega upravljanja tu temeljno,« še poudarja varuh Peter Svetina.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)