Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh človekovih pravic opozarja, da pristojni še vedno niso storili dovolj za zaščito otrokovih pravic

Ob Tednu otroka, ki ga organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije, Varuh človekovih pravic poudarja, da je pomembo zagotavljati vsem otrokom enake možnosti in enake pravice. Že pred izbruhom koronavirusa je več tisoč otrok v Sloveniji živelo pod pragom revščine, zdaj je takih otrok še več, kar je zelo zaskrbljujoče. Vsi otroci tudi žal nimajo možnosti živeti v družini, kjer bi se počutili varno in sprejeto. Varuh opozarja, da je država dolžna skrbeti za dobrobit otrok, vendar v praksi še vedno nismo storili vsega za pravo zaščito otrokovih pravic. »Ugotavljamo, da različne institucije ne pretehtajo dovolj njihovih mnenj, želja in interesov ter na nezadostni podlagi odločajo o njihovih koristih. Še vedno prepogosto tudi opažamo, da so otroci v postopkih, v katerih so udeleženi, obravnavani kot objekti odločanja in ne kot subjekti pravic,« poudarja namestnik varuha, ki skrbi za uresničevanje otrokovih pravic, dr. Jože Ruparčič.

Na pristojne zato apelira, da v postopkih pridobijo mnenje otroka ter ga tudi upoštevajo v skladu z njegovo starostjo, zrelostjo in na način, da bodo zagotovljene njegove največje koristi. »Ob tem opozarjam, da se morajo ti občutljivi postopki izvajati v realnem času in z največjo mero občutljivosti do udeleženih otrok, ki jih ravnanja pristojnih ne smejo še dodatno travmatizirati. Otroci so po navadi že tekom postopkov in do odločitve podvrženi stresni situaciji,« še dodaja Ruparčič.

Varuh človekovih pravic veliko pozornosti namenja prav varovanju in ozaveščanju o otrokovih pravicah. S projektom Če vidiš krivice, uporabi pravice, s katerim otroke in mlade vabi k dejavnemu uresničevanju njihovih pravic. »Če ste se znašli v težavah ali stiski nas pokličite na brezplačno številko 080 36 86 ali na nam pišite na mail: otroci(at)varuh-rs.si. Dragi otroci, vašo zasebnost bomo varovali tudi po končanem postopku in ne bomo nikogar obveščali, da ste se obrnili na nas,« otrokom sporoča namestnik varuha človekovih pravic.

 

 

 

 

 

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)