Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh ministru za infrastrukturo predal letno poročilo za leto 2021

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je danes, 7. julija 2022, ministru za infrastrukturo mag. Bojanu Kumru na spoznavnem srečanju predal poročilo za leto 2021.

Varuh je ministra opozoril na (ne)dostopnost ustanov, vključno šol, občin in upravnih enot, za gibalno ovirane osebe ter na izgradnjo ustrezne javne infrastrukture. »Še vedno prihaja do zapletov glede dostopa do sodišč za invalide, javnih šol za gibalno ovirane in dolgotrajno bolne učence. Ne samo premagovanje arhitekturnih ovir, ključno je premagati tudi miselne ovire ter zagotoviti ustrezno infrastrukturo, da bo omogočena enaka obravnava vseh oseb v družbi oziroma njihovo socialno vključevanje,« je na srečanju izpostavil varuh Svetina.

Izpostavil je tudi težave v potniškem prometu in ministra opozoril, da se je pred dvema letoma izteklo desetletno prehodno obdobje za zagotovitev enake dostopnosti invalidom do javnega prevoza v cestnem prometu. Ker zlasti v medkrajevnem potniškem prometu enaka dostopnost še ni zagotovljena na ravni, ki jo zahtevata Konvencija o pravicah invalidov (KOPI) in Zakon o izenačevanju možnosti invalidov (ZIMI), je Varuh glede tega na Ministrstvo za infrastrukturo že naslovil kritiko. Na ministra je apeliral, da naj čim prej sprejmejo takšno ureditev, da bo zagotovitev ustrezno prilagojenih avtobusov eden izmed kriterijev za pridobitev koncesije za izvajanje javnih avtobusnih prevozov. Varuh Ministrstvu za infrastrukturo priporoča tudi, da naj zagotovi pravne podlage in finančne vire za dejansko in učinkovito izvrševanje pravice invalidov do enake dostopnosti javnega prevoza v cestnem prometu.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)