Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Namestnik na okrogli mizi o revščini in socialnih transferjih na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju

Namestnik varuhinje Tone Dolčič se je v četrtek, 31. 5. 2012, udeležil razprave z naslovom Revščina in socialni transferji na Dolenjskem. Okroglo mizo je v prostorih Centra za izobraževanje in kulturo v občini Trebnje pripravil Forum romskih svetnikov Slovenije in projektna skupina Romano Kher in se je tokrat dotikala treh jugovzhodnih regij z romskim prebivalstvom – Dolenjske, Posavja in Bele krajine. Srečanja so se udeležili predstavniki civilne družbe države, strokovni delavci iz centrov za socialno delo, pedagoški delavci iz različnih izobraževalnih ustanov, župani okoliških občin in nekateri drugi posamezniki.

Med razpravljavci je bil Davor Dominkuš iz Direktorata za socialne zadeve, Forum romskih svetnikov Slovenije sta ob odsotnosti predsednika Darka Rudaša zastopala svetnik v občini Trebnje Matija Hočevar in kočevski svetnik Marjan Hudorovič, območne službe Zavodov za zaposlovanje je zastopal Franc Smerdu iz OE Novo mesto, Matej Križanič pa je spregovoril o sodobnih konceptih pri delu z Romi. Okroglo mizo je povezoval Blaž Kovač iz Amnesty International Slovenija.

Zbrane je pozdravil župan občine Trebnje Alojz Kastelic in vodja službe za narodnosti mag. Stane Baluh.

Razprava se je vrtela okrog splošne problematike Romov in le delno okrog sociale. Poudarjena je bila potreba po socialnem podjetništvu, ki bi Romom omogočilo samostojno in neodvisno življenje ter oblikovanje "romskega terenskega delavca", ki bi prevzel del opravil delavcev CSD in romskih pomočnikov otrokom v šolah

Natisni:

Sorodne novice

- Revščina
13.02.2014

Varuhinja človekovih pravi Vlasta Nussdorfer se je z namestnikom Tonetom Dolčičem v četrtek, 13. 2. 2014, udeležila seje Komisije za peticije ter za...

Več



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)