Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Predstavnica Varuha na mednarodni konferenci prisluhnila vprašanjem deinstitucionalizacije

Svetovalka pri Varuhu dr. Ingrid Russi Zagožen se je v petek, 19. 6. 2015, udeležila mednarodne konference o deinstitucionalizaciji, na kateri so med drugim skušali odgovoriti na vprašanje kje smo in kaj potrebujemo za uspešno deinstitucionalizacijo.

Govorili so tudi o tem kakšno je dostojno življenje v skupnosti in se ob tem dotaknili vprašanja osebne asistence ter se seznanili z nekaj osebnimi zgodbami uporabnikov neodvisnega življenja v skupnosti

Govorili so se o stokovnih pripravah izhodišč izvedbe deinstitucionalizacije v Sloveniji ter spregovorili o človekovih pravicah ljudi z ovirami in deinstitucionalizaciji v tem kontekstu ter pregledali smernice deinstitucionalizacije v Evrospki uniji. Dotaknili so se možnosti pomoči iz strukturnih skladov in se vprašali, kje je Slovenija na poti do črpanje teh sredstev.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)