Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Demenca ni zgolj zdravstven problem, zato nujen multidisciplinaren pristop

Pred svetovnim dnevom Alzheimerjeve bolezni, ki ga obeležujemo 21. septembra, varuh človekovih pravic Peter Svetina poudarja, da potrebujemo multidisciplinaren pristop obravnave bolezni, saj demenca ni zgolj zdravstveni problem. »Osebe, ki zbolijo za to boleznijo potrebujejo tudi pomoč pri vsakdanjih opravilih in si večinoma želijo čim dlje ostati v svojem domačem okolju. Na vse pristojne v državi zato apeliram, da pri obvladovanju demence delujejo usklajeno in v ciljno usmerjenem dialogu poiščejo ustrezne rešitve na izzive, ki jih prinaša ta bolezen,« poziva Svetina.

Pred štirimi leti je Varuh človekovih pravic postal prva demenci prijazna točka v Sloveniji. »Ta točka ni namenjena le osebam z demenco in njihovim svojcem, ampak vsem, ki potrebujejo informacije o tej bolezni. Pomembno je, da prepoznamo osebe z demenco in jim pomagamo. Zaposleni pri Varuhu in na drugih demenci prijaznih točkah v državi imajo potrebno znanje in vedo, kakšni so prvi znaki bolezni in kako jih prepoznati,« pojasnjuje varuh.

Slovenija sodi med nadpovprečno hitro starajočo se družbo in zato se bo verjetno v prihodnje delež obolelih s to boleznijo še povečeval. Bolezen ne izbira in demenca lahko doleti vsakega izmed nas ali naših svojcev. Aktivnemu ozaveščanju o tej neozdravljivi bolezni se je pridružil tudi varuh človekovih pravic, ki je v ta namen posnel video izjavo s tolmačko znakovnega jezika, da bodo informacije dostopne in razumljene tudi gluhim.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)