Varuh človekovih pravic

Varuh

ČP

Priznanje VII. stopnje izobrazbe diplomantom vojaške akademije kopenske vojske v Beogradu

V poročilu o delu varuha človekovih pravic v letu 1997 smo obravnavali tudi težave v zvezi s priznanjem visoke strokovne izobrazbe diplomantom Vojaške akademije kopenske vojske v Beogradu in sicer na podlagi obravnavanja pobude, ki so jo poslali varuhu trije pobudniki že v letu 1995.

V svoji vlogi so navedli, da so leta 1986 končali Srednjo policijsko šolo v Tacnu, nato opravljali dela in naloge policista do leta 1987, ko jih je Ministrstvo za notranje zadeve napotilo na šolanje na Vojaško akademijo kopenske vojske v Beogradu. V juliju 1991 so izpolnili vse študijske obveznosti in diplomirali, vendar pa so zaradi takratnih dogodkov v Republiki Sloveniji dobili poziv Ministrstva za notranje zadeve, da se takoj vrnejo v Slovenijo. Tako tudi niso ostali na zaključni slovesnosti in podelitvi diplom, ki je bila 20.7.1991, saj so se po večjih zapletih vrnili v Slovenijo 11.7.1991. Zato so ostali brez diplom o končanem študiju. Kot dokazilo, da so dejansko zaključili šolanje, pa imajo indeks, v katerem je kot zadnja ocena vpisan zagovor diplomske naloge s pečatom in podpisom.

V okviru organov za notranje zadeve jim je sicer priznana izobrazba VII. stopnje, medtem ko jim je izven teh organov priznana le V. stopnja izobrazbe oz. končana srednja policijska šola. Zato jim je brez formalne diplome o končani vojaški akademiji onemogočeno tudi nadaljnje izobraževanje in izpopolnjevanje. Že štiri leta so se trudili prek svojih predstojnikov, Ministrstva za notranje zadeve, Ministrstva za šolstvo in šport in Ministrstva za obrambo za ustrezno rešitev problema, vendar brez uspeha.

Ministrstvu za obrambo smo sporočili mnenje, ki se je ujemalo z mnenjem Ministrstva za šolstvo in šport, da je po veljavnih predpisih (ki so sicer zastareli) samo pristojno za nostrifikacijo obravnavanih diplom, in mu predlagali, da čimprej začne postopek nostrifikacije.

Glede na to, da Slovenija verjetno ne bo ustanavljala in razvijala svojih posebnih vojaških šol in akademij in da se bodo ustrezni strokovnjaki za potrebe Slovenske vojske oziroma Republike Slovenije v bodoče v večji meri šolali v tujini, smo predlagali, da Ministrstvo za obrambo skupaj z Ministrstvom za šolstvo in šport prouči vprašanje ustrezne zakonske ureditve priznavanja oziroma nostrifikacije v tujini pridobljenih spričeval in diplom vojaških šol in akademij v Republiki Sloveniji.

Ker nam kljub številnim urgencam Ministrstvo za obrambo ni sporočilo svojega stališča, smo pri razgovoru varuha z ministrstvom za obrambo g. Demšarjem letos maja “oživili” tudi to vprašanje. Tokrat je bil odziv ustrezen. Prejšnji mesec nas je ministrstvo obvestilo, da so našim pobudnikom izdali potrdilo o zaključku šolanja na Vojaški akademiji kopenske vojske v Beogradu in stopnji strokovne izobrazbe, ki so jo s tem pridobili. Potrdila so začasne narave in naj bi služila kot pomoč pri uveljavljanju pravic, ki izvirajo iz pridobljene stopnje izobrazbe. Še naprej pa v sodelovanju z Ministrstvom za šolstvo in šport ter Univerzo v Ljubljani, proučujejo možnost nostrifikacije diplom oziroma zaključenega šolanja na omenjeni vojaški akademiji. S tem bi dokončno uredili vprašanje pridobljene strokovne izobrazbe, tudi v smislu prilagoditve novim predpisom s tega področja.

 

Natisni: