Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh Svetina na obisku v občini Kočevje

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je s sodelavci v torek, 28. 1. 2020, obiskal Kočevje. Svetina se je najprej srečal z županom dr. Vladimirjem Prebiličem, ki ga je seznanil s socialno situacijo v Kočevju. Govorila sta tudi o položaju romske skupnosti. Varuh Svetina si je nato ogledal še dve romski naselji v Mestnem logu in Gričku pri Željnah.


O problematiki sožitja med romskim in večinskim prebivalstvom ter o (ne)uspešnem vključevanju pripadnikov romske skupnosti v slovensko družbo Varuh človekovih pravic RS (Varuh) poroča že vrsto let, tudi v svojih letnih in posebnih poročilih.  

»Pravna in komunalna neurejenost romskih naselij ogrožata uresničevanje človekovih in posebnih pravic romske skupnosti oziroma njenih pripadnikov. Prav tako pa ogroža uresničevanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin preostalega prebivalstva, ki tam živi. Tako, da se lahko oboji upravičeno čutijo prizadete v svojem dostojanstvu, osebnostnih pravicah, lastninski pravici, enakosti pred zakonom in navsezadnje tudi v zaupanju v pravno državo«, je povedal varuh Peter Svetina. Župan je varuhu izpostavil še, da večina romskih otrok na Kočevskem, kljub temu, da je v šoli dovolj prostora, ne obiskuje šolskega pouka. Gre za očitno kršitev Konvencije o otrokovih pravicah je dejal Svetina. »To je odgovornost romskih staršev, to ni naloga lokalne skupnosti, romskega prebivalstva ampak staršev, da njihovi otroci obiskujejo pouk. To določa Konvencija in to predpisuje slovenska zakonodaja«, je jasen varuh in ob tem poziva vse socialne službe in represivne organe, da v takih primerih ukrepajo.  Občina pogreša sistemske ukrepe, ki bi jih morala opredeliti, pa tudi financirati država. Denimo na področju zaposlovanja Romov. Od ministrstva za okolje in prostor župan pričakuje več posluha. To ministrstvo namreč bdi nad spremembami prostorskih načrtov, ki lokalnim skupnostim onemogočajo hitrejše reševanje stanovanjske problematike oziroma legalizacijo romskih naselij.Varuh je zagotovil, da bo v okviru svojih pristojnosti spodbudil odgovorne na državni ravni, da prisluhnejo težavam lokalne skupnosti in da bo intenzivno vplival na organe odločanja, ki zdaj ne kažejo razumevanja in zavirajo določene ukrepe.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)