Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuhinjo v Kočevju seznanili z aktivnostmi na področju romske problematike

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer se je s sodelavci v četrtek, 10. 5. 2018, sestala z občinskimi svetniki in predstavniki izvajalcev javnih služb, ki so ji predstavili, kako poskuša občina razreševati  problematiko, povezano z romskimi prebivalci.

Opozorjeno je bilo, da občina pogreša predvsem sistemske ukrepe, ki bi jih morala opredeliti, pa tudi financirati država. Pristojni državni organi se prepogosto sploh ne odzovejo na predloge in pobude občin, ki so prepuščene svojim finančnim zmožnostim, pa tudi iznajdljivosti posameznikov pri razreševanju konkretnih težav.

Država bi morala zato poleg ustreznih spodbud zagotoviti predvsem, da bodo tudi izrečene sankcije dejansko in učinkovito izvršene, saj morajo biti ukrepi pravne države enaki za vse prebivalce.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)