Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuhinja na prvi obisk sprejela varuhinjo pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, njen namestnik Miha Horvat, direktorica strokovne službe Martina Ocepek in svetovalci Varuha Gašper Adamič, Liana Kalčina in Nataša Kuzmič so se v ponedeljek, 6. 3. 2107, sestali z novo varuhinjo pravic gledalcev in poslušalcev Radiotelevizije Slovenije Ilinko Todorovski.

Govorili so o njenih prvih izkušnjah in vtisih, strategiji njenega dela, izmenjali izkušnje o odnosih z različnimi javnostmi, obravnavi pobud in poročanju, spregovorili pa tudi o odprtih dilemah s katerimi se varuhinjo pravic gledalcev in poslušalcev Radiotelevizije Slovenije že srečuje.   

Ilinka Todorovski je svoje prve vtise na novem položaju ocenila kot dobre. Ugotavlja, da se nanjo obrača veliko posameznikov, ocenjuje, da bi vsaj v tretjini zadev lahko svoje težave odpravili, če bi poznali prave poti. Sicer se kompleksnejših primerov loteva analitično in skuša pred objavo v poročilu doseči njihov epilog ter po potrebi podati priporočilo.

Poudarila je, da bi bilo nujno posodobiti Poklicna merila in načela novinarske etike v programih RTV Slovenija, saj ne zajemajo nekaterih sodobnih vprašanj, predvsem tistih, povezanih s svetovnim spletom. Govorili so tudi o vprašanju zagotavljanja pravic obema z ustavo določenima manjšinama in sodelovanju z njihovimi predstavniki.

Dotaknili so se še odprtih vprašanj oglaševanja, pojavljanja otrok v medijih, skrbi za ranljive skupine, verskih vsebin, sovražnega govora in problematike komentiranja na svetovnem spletu.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)