Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh ob robu poslovanja v Novi Gorici v Vipavski dolini odprl nove Varuhove kotičke

Varuh in novogoriški župan pred Varuhovim kotičkom

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je 12. 4. 2023 posloval v Novi Gorici, kjer je bil s sodelavci na voljo za pogovor vsem, ki so ocenili, da so jim kršene pravice in jim lahko pomaga. Na pogovor so se prijavile štiri osebe. Po oceni varuha so bile izpostavljene podobne teme, kot jih srečujejo tudi drugod in niso izstopale po vsebini. Varuh in njegovi sodelavci so se tako seznanili s težavami vzgoje in varstva osebe s posebnimi potrebami, s problemom pridobivanja slovenskega državljanstva in bančnega računa, vprašanjem odvoza odpadkov v manjšem zaselku, predstavil pa se je tudi eden od sindikatov.

Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je z novogoriškim županom Samom Turelom pogovarjal o delu občine, vlogi institucije Varuha, dostopnosti ustanov, sodelovanju s civilno družbo, pojasnilni dolžnosti organov in pomenu usmerjanja ljudi na prave naslove, kjer lahko dobijo pomoč, ki jo potrebujejo. Varuh je tudi v Novi Gorici odprl tudi že 22 Varuhov kotiček.

Po pogovoru z županom je Varuh povedal: »Z županom sva imela zelo konstruktiven in prijeten pogovor. Ugotovila sva, da sodelujemo tudi, ko se obračamo na novogoriško mestno občino, saj občina odgovarja v roku in vsebinsko. S sodelovanjem smo zadovoljni.«

Ob obisku Varuha sta skupaj z županom odprla tudi varuhov kotiček v avli mestne občine. Ob tem je Varuh izpostavil: »Naš namen je, da v vsaki občini, v katero pridemo, odpremo varuhov kotiček. To je stojnica, na kateri lahko vsakdo v fizični vzame prednatisnjeno pobudo in jo izpolni, najti pa je mogoče tudi poročila Varuha in predstavitvene brošure, tudi v lahkem branju za vse, ki besedila težje razumejo. Tisti, ki so bolj vešči spletišča, pa so Varuhovi kotički postavljeni tudi na spletnih straneh občin. Danes smo odprli varuhov kotiček tudi v občinah Ajdovščina, Vipava in Šempeter-Vrtojba.«

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)