Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Končno poročilo o obravnavi policijskih postopkov s tujci na območju Policijske postaje Ilirska Bistrica 19. 7. 2019

Z dogodkom pri Šembijah pri Ilirski Bistrici, ko so policisti 19. 7. 2019 obravnavali večjo skupino tujcev, ki so nezakonito prestopili državno mejo, se je Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) seznanil na podlagi medijskega poročanja (med drugim STA: »Policisti prijeli več kot 120 migrantov« (20. 7. 2019) in STA: »Večino pri Šembijah prijetih migrantov že vrnili Hrvaški« (21. 7. 2019)).

Ker je bila v sorazmerno kratkem času obravnavana večja skupina tujcev, se je Varuh odločil, da na lastno pobudo preveri postopke policistov z vidika varstva človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

Obravnavo zadeve in naše ugotovitve podrobneje predstavljamo v končnem poročilu po posameznih vsebinskih sklopih skupaj z ugotovitvami Direktorata za policijo in druge varnostne naloge oziroma Ministrstva za notranje zadeve.

 

Končno poročilo (PDF)




 

 

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)