Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Pitna voda v cisterni le kot začasen ukrep

Rezervoar za vodo

Iz medijev smo bili obveščeni (npr. Dnevnik, 16. 11. 2016: »Fizikalni 'čudež': voda pri nizkih temperaturah zamrzne tudi v romskih naseljih!«), da je voda v plastičnih cisternah, ki jih je Vlada Republike Slovenije (v nadaljevanju: Vlada RS) namestila v romski naselji Dobruška vas in Goriča vas, sredi novembra 2016 zamrznila.

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (v nadaljevanju: Varuh) si s svojimi predlogi pristojnim organom, vključno tudi Vladi RS, za dostop do pitne vode v romskem naselju Dobruška vas  prizadeva že od leta 2011, za dostop do pitne vode v romskem naselju Goriča vas pa od leta 2014. Dostop do pitne vode in sanitarij je namreč človekova pravica, ki izhaja iz nacionalnega (34. člen Ustave Republike Slovenije) in mednarodnega pravnega reda (npr. resolucija GS Združenih narodov A/64/292). Človekove pravice se uresničujejo neposredno na podlagi ustave, za njihovo uresničevanje na ozemlju Republike Slovenije pa je v končni posledici odgovorna Vlada RS.

Da je zagotovitev pitne vode v cisterni lahko le začasen ukrep pri uresničevanju pravice do pitne vode, je Varuh Vlado RS nazadnje opozoril v dopisu z dne 11. 1. 2016, ko smo v zvezi s tem posebej opomnili, da je v določenih vremenskih pogojih dobava pitne vode v cisternah povsem neprimerna (zmrzal, vročina).

Zagotavljanje pitne vode v cisterni po oceni Varuha pomeni tudi korak nazaj pri že sprejetem stališču Vlade RS iz leta 2011, da »spoštovanje pravice do pitne vode, ki izhaja tako iz domače kot mednarodne zakonodaje, pomeni zagotovitev javnega dostopa oziroma dostopa na javnem priključku...«. Takrat se je Vlada RS zavezala, da bo (v primeru, da lokalna skupnost v romskem naselju ne bi zagotovila dostopa do pitne vode), rešitev za postavitev vodovodnega priključka poiskala sama. 10.1-9/2011

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)