Varuh pogosto prejema pobude posameznikov, ki očitajo dolgotrajno odločanje Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) o pritožbah, vloženih zoper odločbe, izdane v zadevah uveljavljanja pravic iz javnih sredstev.
Varuh ocenjuje, da dolgotrajni zaostanki spodkopavajo pravno in socialno državo, zato je v Letnem poročilu za leto 2015 priporočil, naj Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravi program odprave zaostankov in ga javno objavi, potem pa tekoče spremlja njegovo uresničevanje. Državni zbor je varuhovo priporočilo sprejel.
MDDSZ je Varuhu sporočilo, da bo v mesecu novembru 2016 pričelo z izvajanjem posebnega projekta odprave zaostankov pri reševanju pritožb v Direktoratu za socialne zadeve. Projekt bomo spremljali, v nadaljevanju pa objavljamo podatke, ki nam jih je glede reševanja omenjenih pritožb dne 26. 10. 2016 posredovalo MDDSZ.
Na dan 29. 6. 2016 je bilo na Direktoratu za socialne zadeve v reševanju 6899 zadev, ki se nanašajo na Zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in Zakon o socialno varstvenih prejemkih. Trenutno se rešujejo pritožbe zoper odločbe o subvenciji najemnine še iz leta 2013 in pritožbe zoper odločbe o otroškem dodatku, subvenciji vrtca in državni štipendiji še iz leta 2014. Pritožbe zoper odločbe o denarni socialni pomoči in varstvenem dodatku se zaradi namena teh pravic rešujejo prednostno, kljub temu pa so tudi tu že zaostanki. Ostale pritožbe se rešujejo po vrstnem redu, tako, kot so prispele na ministrstvo. Pri reševanju pritožb zoper izredno denarno socialno pomoč zaostankov praviloma ni.
Pritožbe zoper oprostitev plačila socialno varstvenih storitev rešujejo nekatere še iz leta 2013, ostale v roku 4 mesecev, tako da lahko stranke, ki sedaj vložijo pritožbo, pričakujejo rešitev le-te v roku 4 mesecev. Pritožbe zoper pravico do družinskega pomočnika se rešujejo eno leto.