Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh pri predsedniku republike o spoštovanju človekovih pravic v luči epidemije

Varuh človekovih pravic in predsednik republike Borut Pahor stojita za govorniškima pultoma, zadaj so zastave

Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je danes srečal s predsednikom države Borutom Pahorjem, s katerim sta se v luči epidemije koronavirusne bolezni pogovarjala o spoštovanju in omejevanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Kot je dejal varuh Svetina po srečanju, so ukrepi Vlade v potrebni – zdravje je vendarle ena izmed temeljnih človekovih vrednot - morajo pa biti legitimni in sorazmerni, predvsem pa jasni in transparentni. "Paziti moramo, da gredo posegi v človekove pravice le do sprejemljive mere, da so sorazmerni in časovno omejeni, odločitve pa morajo biti sprejete na strokovni podlagi," je povedal varuh. Poudaril je še, da institucija Varuha človekovih pravic nenehno bdi nad izvajanjem ukrepov in opozori, če ukrepi posegajo v človekove pravice prek dopustne meje.

S predsednikom države sta na sestanku ocenila, da so ukrepi v splošnem sorazmerni in utemeljeni na podlagi strokovnih zdravstvenih ocen, da pa je potrebno kljub začasnim omejitvam stremeti k polnemu demokratičnemu življenju, od delovanja vseh institucij politične in pravne države do svobode govora in svobode medijev. Poudarila sta še, da so v teh razmerah medsebojna obzirnost, prijaznost in človeška toplina tisti stebri solidarnosti, h kateri lahko enako prispeva prav vsak od nas. To nas dela močne in zato lahko z upanjem gledamo na naše skupne napore do končne zmage.

Video posnetek izjav predsednika republike in varuha človekovih pravic

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)