Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in njena namestnika Ivan Šelih in mag. Kornelija Marzel s svetovalci pri Varuhu Lanom Vošnjakom, Petro Komel in Lilijano Jazbec v sredo, 5. 3. 2014, poslovali v Mariboru.
Zjutraj so se srečali z mariborskim županom dr. Andrejem Fištravcem, dopoldne na pogovore po predhodni najavi sprejeli 30 pobudnikov, zvečer pa sodelovali na šestem Večeru z Varuhom.
Varuhinja je po pogovorih na krajši novinarski konferenci predstavila ugotovitve poslovanja. Tudi tokrat je ugotavljala, da se mesto sooča z velikimi stiskami. Veliko je težav z brezposelnostjo in posledično revščino. Velike pa so tudi stiske zaposlenih, ki prejemajo nizke dohodke ali so izkoriščeni.
Posebej je izpostavila upokojence, ki prejemajo nizke pokojnine, s katerimi ne morejo pokriti osnovnih življenjskih stroškov, dodatno pa jih zdaj skrbi še nepremičninski davek. S številnimi težavami se soočajo tudi zaposleni, ki opozarjajo predvsem na primere šikaniranja oziroma trpinčenja na delovnem mestu ter izkoriščanja, ki pa ga v strahu pred izgubo zaposlitve ne upajo prijaviti. Ob tokratnem poslovanju se je varuhinja s sodlavci srečala tudi s primeru tožb, ki jih pobudniki uberejo za dosego svojih pravic, opaža pa tudi, da se s krizo množijo medsosedski spori.
Kaj vse so povedali varuhinja in njena namestnika na novinarski konferenci, lahko poslušate v zvočnem posnetku (MP3).
Na večernem delu v okviru šestega večera z Varuhom so bile skladno z dopoldne ugotovljenimi stiskami ljudi v Mariboru v ospredju pravice delavcev. V uvodu so skozi predstavo gledališče zatiranih bile predstavljene nekatere kršitve pravic, kot so mobing, neplačevanje prispevkov, diskriminacija zaradi porekla, izkoriščanje, zatem pa je tekel pogovor o videnem in možnih rešitvah za predstavljene kršitve.
Gledalcem je bila ponujena možnost spreminjati tok dogajanja v predstavi in reševanja nastalih situacij s svojimi izkušnjami in predlogi. Občinstvo se je pozitivno odzvalo in pokazalo nekatere možne poti iz krivic.
Predstavniki organizatorjev Večera z Varuhom iz Fakultete za družbene vede so k sodelovanju povabili tudi romsko gostilnico Romano kafenave, katere zaposleni so udeležencem pripravili nekaj okusnih dobrot iz njihove ponudbe.