Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Ob svetovnem dnevu znakovnega jezika varuh izrekel zahvalo 'mami gluhih' Meri Möderndorfer

Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je ob svetovnem dnevu znakovnega jezika udeležil svečane podelitve priznanja Zveze gluhih in naglušnih Slovenije gospe Meri Möderndorfer. Gospa Möderndorfer, ki jo nekateri imenujejo tudi mama gluhih, je kot prva oseba v zgodovini prejela posebno priznanje ZDGNS za človekove pravice na področju oseb z okvaro sluha. V svečanem nagovoru je o njej predsednik Zveze Mladen Veršič dejal: »Čeprav je bila velika borka za pravice gluhih na področju znakovnega jezika, je bila tudi velika borka gluhih oseb za enakovredno vključevanje gluhih v družbo, tako na področju izobraževanja, zaposlovanja, aktivnega družbenega vključevanja, znana pa je bila tudi po tem, da je znala slehernemu človeku prisluhniti, z modrostjo svetovati, s srčnostjo sprejeti njihove stiske ter z roko v roki hoditi z njihovimi izzivi.«

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je ob tej priložnosti, ko so se ji zaradi razmer poklonili v skromnem številu, poudaril pomen sluha za človekovo življenje in izpostavil zaskrbljujoč podatek, da ima po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije že vsak deseti prebivalec tega planeta okvaro sluha.

»Sam še vedno kar dobro slišim, a se mi včasih zgodi, da mi uide tisto, kar je bistveno. Tako kot nam v silni empatiji do ljudi z različnimi oviranostmi oz. takšnimi ali drugačnimi recimo temu drugačnostmi še vedno prepogosto ude tisto temeljno: spoštovanje.«

Varuh človekovih pravic je še poudaril, da da spadata učenje in izobraževanje med temeljne človekove pravice. Zahvalil se je gospe Möderndorfer, ker je gluhim in naglušnim z zgledom ter skozi  izobraževalne in vzgojne programe odpirala in odprla vrata v življenje. »Tako ste prispevali svoj neprecenljiv pečat v mozaik naših skupnih prizadevanj, da bi bili človek človeku človek. Da bi bil vsak izmed nas spoštovan, enakovreden in cenjen del družbe,« je še poudaril varuh Svetina.

 

 

Natisni:

Sorodne novice

- Enake možnosti invalidov in oseb s posebnimi potrebami
20.01.2021

Varuh človekovih pravic Republike Slovenije (Varuh) je med oktobrom in decembrom 2020 preučil različne pobude, ki zadevajo zagotavljanje človekovih...

Več



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)