Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Bo delo državnih preventivnih mehanizmov pod dodatnim nadzorom?

Namestnik varuhinje Ivan Šelih se je v času od 13. do 14. 2. 2017 v glavnem mestu Francije Parizu na povabilo Sveta Evrope udeležil sestanka novo nastale organizacije z imenom Observatory of national preventive mechanisms against torture set up pursuant to the Optional Protocol to the Convention against torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or Punishment (NPM Observatory).

Udeleženci so se lahko podrobneje seznanili z namenom ustanovitve NPM Observatory-ija, ki je preverjanje kako posamezni DPM izvršujejo svoje naloge in pooblastila iz Opcijskega protokola h Konvenciji proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju (Opcijski protokol) in če je treba, ponudijo nasvete z namenom izboljšanja njihove učinkovitosti. Seznanili so se tudi s predvidenimi metodami dela NPM Observatory-ija in kriteriji, ki jih bo uporabljal pri preverjanju dela DPM.

Ob načelni podpori pri ustanovitvi NPM Observatory-ija pa med DPM, zlasti tam, kjer so te naloge in pooblastila zaupana ombudsmanom, še naprej ostajajo nekateri zadržki o dopustnosti ocenjevanja dela ombudsmana, saj mora biti ta pri svojem delu samostojen in neodvisen (več o tem tukaj), pa tudi pomisleki o ustreznosti za morebitno prisotnost posameznih članov NPM Observatory-ija pri obiskih DPM v zaprtih ustanovah, varovanju zaupnosti in drugih situacijah.

Tudi Varuh človekovih pravic RS je pozdravil namero vzpostavitve neodvisnega spremljanja DPM saj meni, da gre za zanimivo pobudo, ki ima namen krepiti učinkovitost delovanja obstoječih NPM. Menimo tudi, da bo nadaljnji razvoj te pobude prinesel odgovore na nekatera (za sedaj) še odprta vprašanja. Prepričani smo, da bi bila za njen uspeh nujno podana podpora pododbora za preprečevanje mučenja (SPT) oziroma njegovo sodelovanje, ne nazadnje zaradi njegovih nalog in pooblastil v razmerju do DPM, ki so določene v 11. členu Opcijskega protokola.

Sestanka so se poleg članov NPM Observatory-ija udeležili še predstavniki državnih preventivnih mehanizmov (DPM) iz Albanije, Hrvaške, Češke, Nemčije, Italije, Srbije in Velike Britanije.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)