Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh človekovih pravic v Mariboru med drugim o dolgotrajnih postopkih na upravni enoti

Varuh in župan Maribora dajeta izjavo za javnost

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je po skoraj letu dni znova posloval v Mariboru. Z ekipo je sprejel 15 posameznikov, ki so ga med drugim opozorili na dolgotrajne postopke mariborske upravne enote. Manjše število prijavljenih na pogovor ocenjuje kot dober znak, saj opaža, da ljudje za uveljavitev pravic veliko storijo že sami.

Varuh z ekipo obišče Maribor vsaj enkrat letno, ne le zato, ker je drugo največje mesto v Sloveniji, ampak ker prejema veliko pobud posameznikov iz te mestne občine.

V zadnjem letu dni so pri varuhu obravnavali 117 pobud iz te občine. "Danes smo imeli 15 pobudnic in pobudnikov. Odprli smo kar nekaj novih zadev, predvsem so zadevale pokojnine, policijske postopke, zastaralne postopke ter dolgotrajne postopke in neodzivnost Upravne enote Maribor," je Svetina povedal v izjavi za medije po srečanju z županom Sašo Arsenovičem na sedežu mariborske občine.

Glede dolgotrajnih postopkov na upravni enoti je dejal, da bodo pri varuhu zdaj poiskali odgovore upravne enote, a že zdaj ocenjuje, da so na tem področju potrebne spremembe. "Sam sem govoril s pobudnikom, ki nerazumno dolgo čaka na podaljšanje dovoljenja za bivanje. Predvsem izstopata tu upravni enoti Maribor in Ljubljana. Ti postopki so nerazumno dolgi in država mora nekaj narediti, da se bo to popravilo," je dejal.

Čeprav je število ljudi, ki so se prijavili na današnje srečanje z njegovo ekipo v Mariboru, nižje od prejšnjih let, je Svetina zadovoljen z obiskom. "Vidimo, da se ljudje vedno bolj zavedajo svojih pravic in poti, kako reševati svoje težave," je ocenil.

Vedno tudi varuh ne more pomagati. Eden od današnjih obiskovalcev ga je opozoril na domnevno zdravniško napako pred več kot 25 leti, zaradi katere danes težko živi. "Tukaj lahko samo pokažeš sočutje. Zagotovo pa bom tudi v prihodnje, ko se bom srečeval z zdravništvom, opozarjal, da moramo biti človek človeku in se tudi znati opravičiti za morebitno napako," je dejal Svetina.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)