Varuh človekovih pravic Peter Svetina bo s sodelavci v torek, 6. 10. 2020, posloval v občini Črnomelj. S poslovanjem zunaj sedeža se skuša Varuh človekovih pravic Republike Slovenije približati tistim, ki ga potrebujejo. Občasno varuh s sodelavci obišče določen predel Slovenije in se pogovori z vsemi, ki ocenjujejo, da so jim kršene pravice in jim lahko pomaga.
Za pogovor se je treba prijaviti na brezplačno telefonsko številko 030 720 225 najkasneje do ponedeljka, 5. 10. 2020, do 12. ure. Vsak prijavljeni bo imel pol ure časa, da varuhu ali njegovim sodelavcem predstavi svoje težave. Pogovori bodo potekali v prostorih Zavoda za izobraževanje in kulturo Črnomelj na Ulici Otona Župančiča 1 v Črnomlju.
Varuh bo ta dan obiskal tudi nekatere institucije v občini in se z županom Andrejem Kavškom pogovoril o uresničevanju pravic občank in občanov.
ENOC
Varuh človekovih pravic bo s sodelavci posloval v Beli krajini
Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC) je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.
Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.
Cilj držav, vključenih v ENOC, je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.
V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.
Članice ENOC-a so avtonomne in
- nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
- preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
- spodbujajo ustrezne raziskave,
- sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.
Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)