Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh v Mariboru ob robu poslovanja nagovoril zbrane v DSO Tezno

Zbrani na slovesnosti v DSO Tezno

Varuh človekovih pravic je 22. maja posloval v Mariboru, kjer se je srečal z 18 ljudmi, ki so ocenili, da jim lahko pomaga pri uveljavljanju njihovih pravic, se pogovoril z županom Maribora Sašo Arsenovičem in nagovoril zbrane ob 20. obletnici Doma starejših občanov Tezno, kjer so odprli tudi nove prostore za začasne namestitve in temeljito prenovili del sob za osebe z demenco in druge stanovalce.

Varuh je v nagovoru zbranim poudaril, da si ves mandat prizadeva, da bi odgovorni sprejeli učinkovite sistemske rešitve za izboljšanje socialne oskrbe, saj je po njegovem mnenju še kako pomembno, da ima človek možnost samostojno in avtonomno odločati o tem, kako bo preživljal svojo starost in kje ter da mora biti kakovost oskrbe dobra, kar pomeni najmanj to, da je na voljo dovolj ljudi, katerih delo je ustrezno ovrednoteno. »Vse to in še kaj so pomembni dejavniki, da se človek v nekem okolju lahko počuti kot človek. Tudi zato se trudim biti močan glas vseh tistih, katerih glas je prešibak in se ji odločevalci velikokrat ne slišijo,« je dejal in čestital stanovalkam in stanovalcem ter zaposlenim za njihov dosežek.

Z županom Sašo Arsenovičem sta med drugim govorila o prizadevanjih občine za pomoč države in zagotovitev zakonske podlage za izgradnjo dvigal v večnadstropnih zasebnih objektih, s čimer želijo izboljšati mobilnost starejših in drugih gibalno oviranih oseb ter njihovo oskrbo na domu. Varuh je ob tem znova pozval državo, da prisluhne pobudi. "Vlada bi lahko po zgledu financiranja energetske obnove vzpostavila takšne mehanizme. Vsekakor bi to dvignilo kakovost bivanja ljudi v svojem okolju, ne zgolj starejšim, ampak tudi invalidom, mamicam z vozički, začasno težje mobilnim itd.," je povedal.

Župana je tudi seznanil z nekaterimi pritožbami občanov, med drugim zaradi spreminjanja avtobusnih povezav in lokacij avtobusnih postajališč.

Sicer se na Varuha obračajo občani v Mariboru s podobnimi težavami kot drugod po Sloveniji. "Nekaj je bilo stanovanjske problematike, nekaj problematike s področja socialnih transferjev, geodetske uprave, medsosedskih in družinskih sporov," je naštel.

 

 

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)