Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh Svetina: »Če želimo ostati zelena oaza v Evropi, ni dovolj le strategija, ampak tudi njena uresničitev.«

Varuh človekovih pravic Peter Svetina, se je danes 10. novembra 2021, v Biotehniškem centru v Naklem udeležil mednarodne konference 5. festivala Ko učim gradim – z mislijo na zemljo. Osrednja tema letošnje konference je usmerjena v prihodnost planeta, pripravljena pa s ciljem navdihovati mlade za trajnostno delovanje.

»Vesel sem, da se zavedanje o nujnosti zelenega razvoja v Sloveniji krepi. Živeti v čistem, urejenem in zdravem okolju je osnovna človekova pravica, zato je nujno odločno podnebno ukrepanje na vseh ravneh. Ekstremni vremenski pojavi, s katerimi se že srečujemo, med drugim ogrožajo tudi varnost in oskrbo s pitno vodo in hrano. Vsa ta tveganja, poleg širšega gospodarstva najbolj prizadenejo že tako ranljive skupine prebivalstva, predvsem revne,« je v nagovoru izpostavil varuh Peter Svetina.

Da bi lahko dosegli položaj, v katerem splošna dobrobit človeštva ne bo odvisna od izkoriščanja fosilnih goriv, je nujno povečevanje deleža obnovljivih virov energije v sistemu energetske oskrbe, pri čemer pa ne sme biti prezrto ustrezno varstvo človekovih pravic. »Za spremembe na bolje potrebujemo vključujoče sodelovanje vseh ljudi. Vesel sem, da so v središču današnje konference mladi, saj so mnogi med njimi že pogumni okoljski  ambasadorji in pobudniki raznoraznih iniciativ, ki od odločevalcev zahtevajo odločne ukrepe. A da bi bili zares uspešni, potrebujemo ustrezno stopnjo splošnega družbenega konsenza,« je povedal varuh človekovih pravic.

V zaključku nagovora je varuh Peter Svetina še poudaril, da mora biti v ospredju našega delovanja človek in če želimo, da Slovenija v prihodnosti ostane zelena oaza v Evropi, ne bo dovolj le pametna strategija, temveč predvsem njena ustrezna implementacija.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)