Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Ministrica za obrambo in varuhinja na delovnem srečanju o aktualnih zadevah v obrambnem resorju

Ministrica za obrambo Andreja Katič je v petek, 17. 3. 2017, s sodelavkami in sodelavci na delovnem obisku na Ministrstvu za obrambo sprejela varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer s sodelavcem in sodelavkami.

Varuhinji se je zahvalila za pripombe, ki so jih pri Varuhu pripravili v zvezi s predlogoma ključnih zakonov na področju obrambe, tj. zakona o obrambi in zakona o službi v Slovenski vojski, in predstavila stališče ministrstva v zvezi z njimi. Mnenje varuhinje je za Ministrstvo za obrambo pomembno prispevalo k iskanju ustreznejših rešitev, trenutno potekajo še zadnja usklajevanja z drugimi resorji. Ministrica pričakuje, da bosta zakona aprila obravnavana na vladi.

Pomembna tema pogovorov so bile pravice zaposlenih v obrambnem resorju, pri čemer je ministrica Andreja Katič varuhinji človekovih pravic Vlasti Nussdorfer predstavila dialog s sindikati, urejanje delovnopravnega in socialnega statusa zaposlenih, vojaško izobraževanje in usposabljanje ter vidik spola, čemur na Ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski namenjamo velik poudarek, še posebej v postopkih priprave pripadnic in pripadnikov na dolžnosti v mednarodnih operacijah in misijah. Ministrica je varuhinji predstavila tudi vlogo Slovenske vojske ob množičnem prihodu migrantov in beguncev, še posebno z vidika omogočanja izvedbe humanitarne pomoči. 

Ministrica za obrambo in varuhinja sta se strinjali, da so redna medsebojna srečanja zelo koristna in konstruktivna, saj lahko pripomorejo k sprotni obravnavi problemov na področju spoštovanja človekovih pravic in hitrejši odpravi morebitnih kršitev. Varuhinja in ministrica za obrambo sta se nazadnje s svojimi sodelavci srečali pred natanko enim letom.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)