Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Dimovski in Hanžek o urejanju področja družinske politike

Na današnjem delovnem srečanju v uradu varuha človekovih pravic je minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski ombudsmana Matjaža Hanžka seznanil z aktivnostmi ministrstva v času od njunega zadnjega srečanja in še posebej z nalogami na področju urejanja družinske politike. Tako je Dimovski Hanžku predstavil predlog zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, vsebino nacionalnega programa za otroke in nacionalnega programa za družine ter projekt preprečevanja nasilja v družini.

Tema pogovora je bila tudi predlog zakona o registrirani partnerski skupnosti in vsebina letnega poročila varuha človekovih pravic. Minister Dimovski je ombudsmana seznanil tudi z vizijo razvoja centrov za socialno delo, ob čemer je poudaril, da so na ministrstvu z jasno definiranim katalogom nalog, postopki dela in opredeljenimi metodami dela, s katerimi se izvajajo socialno varstvene naloge, naredili prvi pomemben korak na tem področju.

Sogovornika sta se dogovorila tudi za redna delovna srečanja, tekoče obveščanje in izmenjavo gradiv, saj so ta po njunem mnenju zelo pomembna za medsebojno koordinacijo in tudi podporo skupnim projektom. Prvo naslednje srečanje, ki bo septembra, bo tako namenjeno varstvu invalidov in predstavitvi zakona o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Vir: STA, 22.7.2003

 

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)