Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh ob obravnavi poročila za 2018 izpostavil anonimne prijave in neizpolnitev odločbe glede zasebnih šol

Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino se je kot zainteresirano delovno telo seznanil s poročilom varuha človekovih pravic za lani. Med področji, ki jih je treba urediti, je varuh Peter Svetina med drugim izpostavil problematiko anonimnih prijav v šolstvu in uresničitev ustavne odločbe glede financiranja zasebnih osnovnih šol.


Po besedah varuha človekovih pravic Petra Svetine so pri varuhu lani obravnavali vrsto vprašanj s področja vzgoje in izobraževanja. Med drugim opažajo povečanje števila pobud, ki se nanašajo na medvrstniško nasilje. "Pri tem je naše stališče, da mora država pri tem delovati preventivno," je dejal.

Pri varuhu so obravnavali tudi problematiko anonimnih prijav na šolsko inšpekcijo. V zvezi s tem so po besedah Svetine ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pozvali, naj pove, kako se bo lotilo te problematike.

Posebej je varuh lani opozarjal, da še vedno ostaja neuresničena odločba ustavnega sodišča glede financiranja javnih programov v zasebnih osnovnih šolah. Pri tem njegova kritika leti tako na vlado kot na državni zbor, je dejal.

Zakonodajalca so pri varuhu tudi pozvali, naj se dokončno odloči, ali so verski obredi v šolah dovoljeni ali ne ter to bolje uredi v zakonodaji. Slednje je po besedah Svetine potrebno, da se lahko do tega vprašanja opredeli tudi varuh.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)