Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh in ministrica za delo intenzivno o številnih temah

Varuh človekovih pravic Peter Svetina je na prvi delovni obisk sprejel mag. Ksenijo Klampfer, ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, s sodelavci. Osrednji poudarek sta namenila pogovoru o najranljivejših skupinah, invalidih, otrocih s posebnimi potrebami, osebah s težavami v duševnem zdravju in starejših ter zaostankih pri odločanju MDDSZEM. Pregledala sta neuresničena priporočila iz poročil Varuha in se dotaknila nekaterih konkretnih odprtih primerov. Dogovorila sta se, da se v zvezi s slednjimi njuni sodelavci sestanejo tudi posamično.

Varuh je v izjavi za javnost po srečanju izrazil »zadržani optimizem« v zvezi z reševanjem nameščanja oseb s sklepi sodišč v posebne socialno-varstvene zavode. Pozdravlja prednostno reševanje problematike. Ministrica je v zvezi s tem povedala, da pri intenzivnem iskanju rešitev sledijo potrebam zavodov po dodatnih kapacitetah, zagotavljajo finančna sredstva, obenem pa pripravljajo rešitve tudi v smeri deinstitucionalizacije. Varuh to usmeritev pozdravlja.

Varuh je ministrico med drugim opozoril tudi na dolgotrajne zaostanke pri odločanju centrov za socialno delo, pa tudi na slabo odzivnost ministrstva v preteklosti. Ministrica je dejala, da je že sprejela vrsto ukrepov z zmanjšanje zaostankov in upa, da bodo odpravljeni do konca leta. V pogovoru so sogovorniki med drugim pozornost posvetili tudi podhranjenosti inšpekcijskih služb, kjer ministrstvo že sprejema določene ukrepe. Varuh pa je ministrico znova spomnil, da je treba skladno z načelom pravičnosti in enakosti pred zakonom urediti položaj vseh tistih, ki so vplačevali za upokojitev in jih ne razlikovati.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)