Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Ob svetovnem dnevu medicinskih sester varuhova zahvala za njihovo požrtvovalnost

Na današnji mednarodni dan medicinskih sester, 200 let od rojstva utemeljiteljice sodobne zdravstvene nege Florence Nightingale, ki je vpeljala formalno izobraževanje za medicinske sestre in v letu, ki ga je Svetovna zdravstvena organizacija razglasila za mednarodno leto medicinskih sester in babic, tudi varuh človekovih pravic Peter Svetina poudarja pomembnost njihovega dela in poslanstva.

»Delo medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov je za mnoge vse prevečkrat samoumevno. Ob velikih obremenitvah, ki jih doživljajo in smo nanje morda še bolj pozorni v kritičnih zdravstvenih razmerah, veliko kadrovsko podhranjenostjo v tem poklicu in slabim finančnim položajem, pa kljub temu vsak dan požrtvovalno skrbijo za naše zdravje in rešujejo življenja«, poudarja Peter Svetina.

Po njegovem mnenju imamo v slovenskem zdravstvu odlično usposobljene medicinske sestre in zdravstvene tehnike, ki nesebično pomagajo sočloveku. “Zavedam se, da ste v zadnjih tednih mnogokrat tvegali lastno zdravje in zdravje svojih bližnjih, da ste nam lahko pomagali,« še meni Svetina, ki upa, da smo v zadnjih dveh mesecih končno spoznali, da bomo morali v prihodnje veliko svojih naporov usmeriti v zdravstveni sistem in njihove gonilne sile, v katerem bodo imeli vsi prebivalci in prebivalke zagotovljene pravočasne in kakovostne zdravstvene storitve.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)