Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuhinja na konferenci govorila o nasilju

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je danes, 7. 11. 2014, predavala na konferenci Nasilje nad izobraženimi ženskami v domačem okolju, ki se je dogajala na Teološki fakulteti v Ljubljani. V predavanju z naslovom Nasilje ne izbira žrtev je opozorila, da nasilje predstavlja kršitev človekovih pravic. Z nasiljem se posega v dostojanstvo osebe, njeno svobodo odločanja, zdravje in normalne družinske odnose, skratka do življenja, ki si ga zasluži vsak.

Nasilje pozna ga zgodovina, dogaja se v vseh obdobjih človekovega bivanja in delovanja in varuhinja z obžalovanjem ugotavlja, da ga žal ne bo mogoče izkoreniniti, zato ga bo poznala tudi naša prihodnost. Dobiva nove oblike in podobe, posledice so izgubljeno zdravje, uničena psiha, ni jih malo, ki v posledici krutega nasilja izgubijo svoje edino življenje. Storilci si pogosto sodijo sami. Poznajo ga žrtve vseh starosti in poklicev, tudi visoko izobražene. Te še veliko težje spregovorijo, saj prevladuje sram, bojazen izgube statusa, celo otrok.

Varuhinja je tudi opozorila, da družba še ni zrela za to, da bi sprejela mater, ki otroke prepusti očetu. Težave ima lahko tudi na delovnem mestu, če pa je znana osebnost, je njena boleča zasebnost »vržena« celo v javnost.

Varuhinja je še opozorila, da še nikoli ni bilo toliko zakonodaje, ki ščiti žrtve, toliko s teorijo »oboroženih« strokovnjakov, institucij in izobraževanja, na drugi strani pa vse preveč žrtev. Kaj praksa sporoča teoriji?

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)