Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuhinja na SAZU ob obletnici KOP

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v torek, 25. 11. 2014, v prostorih Slovenske akademije znanosti in umetnosti nagovorila udeležence posveta Otrokove pravice v Sloveniji 25 let po sprejemu Konvencije OZN o otrokovih pravicah. Njen namestnik Tone Dolčič pa je spregovoril o splošnem pogledu na pravice otrok v Sloveniji 25 let po sprejemu Konvencije o otrokovih pravicah. 

Govorila je o pomenu pravic otrok, ki so zajete v številna področja življenja otrok. Ti morajo pogosto deliti usodo svojih staršev: revnih, brezposelnih, bolnih, razvezanih, ali pa se znajdejo v dolgotrajnih in mučnih postopkih pred sodišči, kjer pogosto niso slišani, so prezrti ali zaznamovani za celo življenje.

Opozorila je, da mora država z vsem aparatom skrbeti za dosledno uresničevanje otrokovih pravic, ne le v teoriji, pač pa tudi v praksi.

O čem je govoril njen namestnik, lahko preberete tukaj.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)