Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh se je sestal s predsednikom Zveze paraplegikov Slovenije

Varuh človekovih pravic Peter Svetina se je 15. 9. 2020 v prostorih institucije Varuha sestal s predsednikom Zveze paraplegikov Slovenije Daretom Kastelicem. Ta je varuhu predstavil sestavo in delovanje zveze. Govorila pa sta še o pravici do obnovitvene rehabilitacije, ki bi morala biti urejena v zakonu, in nizkih invalidskih pokojninah, ki ne zadoščajo za minimalne stroške. Dotaknila sta se tudi diskriminacija pri nadomestilu za telesno okvaro. Na področju dostopnosti javnega prevoza sta govorila o možnih rešitvah. Varuh je sogovornika seznanil s prizadevanji za ureditev prevozov študentov invalidov. Poudaril je, da je prevoz, prilagojen gibalno oviranim, nujen za njihovo nemoteno življenje.

Ugotavljala sta, da nekateri objektov v javni rabi še niso prilagojeni invalidom. Varuh Peter Svetina je ob tem predstavil dejavnosti Varuha v zvezi z dostopnostjo sodišč in šol, predsednik zveze pa rešitve iz tujine, ki bi jih bilo smiselno vpeljati v slovenski prostor.

Dotaknila sta se še problematike osebne asistence za osebe nad 65 let, kjer je varuh poudaril, da omejitev vključenih v asistenco ne bi smela temeljiti na starosti, pač pa na potrebah in sposobnostih. Na področju zaposlovanja paraplegikov ugotavljajo, da imajo njihovi člani težave pri zaposlovanju, ker delodajalci ne vedo, kakšne ugodnosti jim to lahko prinese, pa tudi zato, ker ne vedo, kaj takšni delavci zmorejo. Varuh je poudaril, da je pravne prakse na tem področju malo, razmere pa bi se lahko izboljšale tudi s pomočjo pravnih postopkov, če ozaveščanje in sprejemanje predpisov ne prinašata ustreznih rezultatov.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)