Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh ob dnevu medgeneracijske solidarnosti optimističen

Ne le v Sloveniji, v celotni Evropi, se soočamo s spremembami starostne strukture prebivalstva. Vse več je starejših, postajamo dolgoživa družba, kar prinaša številne izzive, a tudi priložnosti za medgeneracijsko povezovanje in uresničevanje medgeneracijske solidarnosti.

»V tem času, ko se vsi skupaj soočamo s številnimi preizkušnjami, je še bolj kot kadarkoli prej pomembno, da si med sabo pomagamo, se poslušamo, si namenimo prijazno besedo in se predvsem spoštujemo. Že večkrat smo dokazali, da v težkih situacijah znamo stopiti skupaj, zato me tudi v teh časih preveva optimizem. Ključ vidim v toleranci in v krepitvi sodelovanja med generacijami in družbeni solidarnosti. Vse prevečkrat poslušamo o težavah, s katerimi se soočajo mlajša, srednja in starejša generacija. Na vseh nas je, da izzive spremenimo v priložnosti, da se med seboj povezujemo vsak s svojimi sposobnostmi, znanjem in izkušnjami, si med seboj pomagamo. Če bo vsak izmed nas imel občutek, da je v družbi viden, slišan in upoštevan, da nikogar nismo pustili zadaj, bomo zmogli strpnosti, sožitja in konstruktivnega sodelovanja. Le tako je naša skupna prihodnost v teh časih, polnih izzivov, lahko svetla," ob evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti poudarja varuh Peter Svetina.


Nazaj

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)