Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Letno srečanje državnih preventivnih mehanizmov z območja OVSE


Namestnik varuhinje Ivan Šelih se je v četrtek in petek, 13. in 14. oktobra 2016, udeležil letnega srečanja državnih preventivnih mehanizmov (DPM) z območja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Srečanje je organiziral OVSE v sodelovanju z ODHIR-om (Office for Democratic Institutions and Human Rights) in APT (Association for the prevention of torture iz Ženeve).

Srečanja so se poleg predstavnikov mednarodnih organov (kot sta CPT in SPT) udeležili predstavniki 32 delujočih DPM na tem prostoru. Njegov namen pa je bilo pregledati njihove dosežke v desetih letih po začetku veljavnosti Opcijskega protokola h Konvenciji Organizacije združenih narodov proti mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim kaznim ali ravnanju ter se pogovoriti o izzivih, s katerimi se DPM soočajo pri svojem delu.

Poleg najpomembnejšega preventivnega učinka dela DPM, katerega glavni namen je preprečiti mučenje ali drugo grdo ravnanje še predno se zgodi, je tudi namestnik Šelih poudarjal pomen priporočil DPM Slovenije, zaradi katerih so se v mnogih obiskanih ustanovah v Sloveniji prav zaradi teh izboljšale bivalne razmere in ravnanje z osebami, ki jim je odvzeta prostost (o tem več konkretno na primer v Poročilu o izvajanju nalog DPM v letu 2015).  

Dvodnevna izmenjava izkušenj in dobrih praks, ki je poleg plenarnega dela potekala tudi v ožjih delovnih skupinah, bo sodelujočim DPM gotovo pripomogla k še bolj učinkovitem izvajanju svojih nalog in pooblastil.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)