Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuh Svetina čestital podravskim prejemnikom priznanj s področja socialne ekonomije

Ob robu Regijske razvojne konference Podravja, ki je 13. oktobra 2021, potekala v Lenartu v Slovenskih Goricah, so podelili tudi nagrade oz. podelili priznanja za najboljši socialno podjetniški oz. zadružni podjem in najbolj aktivnega podpornika socialne ekonomije Podravja 2021. Varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki je bil častni pokrovitelj dogodka, je v video nagovoru poudaril, da v podjetništvu pogosto pogrešamo vrednote, kot so spoštovanje človeškega dostojanstva, solidarnost in sodelovanje. “Motiv socialnega podjetništva ni le ustvarjanje dobička, ampak tudi reševanje socialnih, okolijskih in drugih družbenih izzivov na kreativen način. Socialno podjetništvo je tudi inovativna oblika podjetništva, ki poleg dobička ustvarja nova delovna mesta za ranljive skupine ljudi. Veseli me, da imamo tudi v Sloveniji čedalje več uspešnih podjetniških zgodb, ki krepijo socialno kohezivnost celotne družbe. V Evropski uniji vse bolj prevladuje prepričanje, da je socialna ekonomija poslovni model za prihodnost družbe. Želim si, da bi to spoznanje tudi v Sloveniji še bolj prevladalo,” še meni varuh človekovih pravic.
Vsem, ki prispevajo k razvoju socialnega podjetništva v Sloveniji je čestital - še posebej pa Društvu Pupillam, ki je bilo izbrano za Naj socialno podjetje Podravja 2021 in Naj podpornici socialne ekonomije Podravja 2021- Emiliji Stojmenovi Duh. “Z vašim zgledom, osebno držo, kreativnostjo in trdim delom dokazujete, da je mogoče biti uspešen podjetnik, tudi če pred dobiček na prvo mesto postavljate druge vrednote. Hvala vsem, ki pogumno hodite po tej poti,” je v video nagovoru dejal Peter Svetina.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)