Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuhinja je s sodelavci poslovala v Kobaridu

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je v sredo, 4. 10. 2017, s sodelavci poslovala v občini Kobarid. V prostorih občine so imeli pogovore z osmimi predhodno najavljenimi pobudniki in enim pobudnikom brez predhodne najave. Imeli so tudi pogovor z županom Robertom Kavčičem in direktorjem občinska uprave Simonom Škvorom. Po zaključku pogovorov je bila tudi krajša novinarska konferenca, na kateri je bila predstavljena problematika, ki so jo pobudniki izpostavili v pogovorih.

Varuhinja je na novinarski konferenci povedala, da v pogovorih ni bilo zaznati večje socialne stiske, kot je to pogosto v drugih občinah, kjer je velik problem visoka stopnja nezaposlenosti. V pogovoru z županom, je ta povedal, da imajo v Kobaridu zelo nizko stopnjo brezposelnosti, pod 10 odstotki, zato tudi ni večjih socialnih stisk. Pobudniki so v pogovorih izpostavili različno problematiko: v zvezi s stroški vzdrževanja nepremičnin pod spomeniškim varstvom oziroma z možnostmi za odstranitev (rušenje) teh nepremičnin, nedokončano popotresno obnovo objektov, urejanjem meje, priključkom na kanalizacijsko omrežje, vštevanjem nadur v pokojninsko osnovo in vštevanjem dela v zaporu v delovno dobo, težavami staršev pri stikih z otroki po razvezi ter uporabo slovenskega jezika na radiju in televiziji.

Župan in direktor občinske uprave sta varuhinjo in sodelavce seznanila, da v občini nimajo večjih težav oziroma jih sproti rešujejo. Dobro imajo poskrbljeno glede vrtca, šole, zdravstva, oskrbe starejših občanov. Občina Kobarid je povezana še s tremi drugimi občinami: Bovec, Tolmin in Kanal. Med seboj zelo dobro sodelujejo.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)