Varuh ДЌlovekovih pravic

Varuh

ČP

ENOC

Varuhinja delovno z ministrico za notranje zadeve


Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer se je danes, 18. 7. 2017, na delovnem obisku sestala z ministrico za notranje zadeve mag. Vesno Györkös Žnidar.

Poleg varuhinje so se srečanja udeležili še njen namestnik Miha Horvat, direktorica strokovne službe Martina Ocepek in svetovalka Varuha Mojca Valjavec. Ministrico so spremljali državni sekretar Boštjan Šefic, direktorica Direktorata za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo, Nina Gregori in vodja kabineta ministrice Suzana Ivanovič.

Varuhinja je gostom uvodoma pojasnila, da Varuh pripravlja posebno kvalitativno analizo prvostopenjskih odločb s področja mednarodne zaščite. Varuhinja in ministrica sta sodelovanje ocenili kot dobro.

Govorili so predvsem o primerih s področja tujcev in beguncev, med drugim o diskriminaciji predšolskih otrok pri pridobivanju prvega dovoljenja za začasno prebivanje in problematiki mladoletnikov brez spremstva. Varuhinjo je med drugim zanimalo tudi kakšen je nadzor države nad begunci in tujci v Sloveniji, v tej luči so se dotaknili tudi problematike nezakonitega prebivanja tujcev. Ministričina ekipa je varuhinjo in njene sodelavce seznanil tudi z evalvacijo projekta nastanitve otrok brez spremstva v Novi Gorici in Postojni, ki potrjuje ugotovitvam Varuha.

Natisni:



Evropska mreža ombudsmanov za otroke (ENOC)
je bila ustanovljena leta 1997 na Norveškem.

Varuh človekovih pravic RS je član ENOC-a od leta 2002.

Cilj držav, vključenih v ENOC,
je uresničevanje vsebin Konvencije o otrokovih pravicah, osveščanje javnosti o pravicah otrok in dodatna prizadevanja za implementacijo vsebin konvencije v zakonskih ureditvah posameznih držav.

V okviru ENOC-a si članice izmenjujejo podatke, pristope, strategije in rezultate primerjalnih analiz, nudijo pa tudi pomoč posameznim uradom pri oblikovanju oziroma večanju avtonomije v odločanju in delovanju v matični državi.

Članice ENOC-a so avtonomne in

  • nadzorujejo delo vladnih služb, organov in ministrstev
  • preiskujejo kompleksna vprašanja (trgovina z otroki, nasilje)
  • spodbujajo ustrezne raziskave,
  • sodelujejo pri odločitvah, ki vplivajo na pravice in blagostanje otrok.

 

Poročila Varuha na letnih srečanjih ENOC-a (European Network for Ombudspersons for Children)